ECW-FE2J155J Panasonic Electronic Components CAP FILM 1.5UF 5% 630VDC RADIAL 1.5µF ±5% Film Capacitor 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Part Nnumber
ECW-FE2J155J
Description
CAP FILM 1.5UF 5% 630VDC RADIAL 1.5µF ±5% Film Capacitor 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Producer
Panasonic Electronic Components
Basic price
Categories Capacitors Film Capacitors Manufacturer Panasonic Electronic Components Series ECWFE Packaging Bulk Part Status Active Capacitance 1.5µF Tolerance ±5% Voltage Rating - AC - Voltage Rating - DC 630V Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized ESR (Equivalent Series Resistance) - Operating Temperature -40°C ~ 105°C Mounting Type Through Hole Package / Case Radial Size / Dimension 1.024" L x 0.472" W (26.00mm x 12.00mm) Height - Seated (Max) 0.748" (19.00mm) Termination PC Pins Lead Spacing 0.886" (22.50mm) Applications EMI, RFI Suppression; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT Features -
Following Parts
Random Products
(keyword ECW-FE2J155J Panasonic Electronic Components CAP FILM 1.5UF 5% 630VDC RADIAL 1.5µF ±5% Film Capacitor 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial)