ERJ-6ENF4023V Panasonic Electronic Components RES SMD 402K OHM 1% 1/8W 0805 402k Ohm ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Part Nnumber
ERJ-6ENF4023V
Description
RES SMD 402K OHM 1% 1/8W 0805 402k Ohm ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Producer
Panasonic Electronic Components
Basic price
Categories Resistors Chip Resistor - Surface Mount Manufacturer Panasonic Electronic Components Series ERJ Packaging Cut Tape (CT) Part Status Active Resistance (Ohms) 402k Tolerance ±1% Power (Watts) 0.125W, 1/8W Composition Thick Film Features Automotive AEC-Q200 Temperature Coefficient ±100ppm/°C Operating Temperature -55°C ~ 155°C Package / Case 0805 (2012 Metric) Supplier Device Package 0805 Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm) Number of Terminations 2 Failure Rate -
Following Parts
Random Products
(keyword ERJ-6ENF4023V Panasonic Electronic Components RES SMD 402K OHM 1% 1/8W 0805 402k Ohm ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film)